HTML

Czimby gondolatai, véleményei

Időnként képtelen vagyok magamban tartani a tudományosság látszatát keltő, filozofikus kérdéseimet. Gondoltam, nyitok nekik egy blogot. A világban történő dolgokkal kapcsolatban is akad időnként megosztanivalóm, akkor már ezekről is írok ebben a blogban.

Friss topikok

Linkblog

A szél

2011.02.15. 00:58 Czimby

Elgondolkoztam azon, amit középiskolában a szél keletkezéséről tanultunk. Laikusként elkezdtem kétségbe vonni a dolgot a szél keletkezéséről. Tény, hogy magas légnyomású helyről alacsony légnyomású helyre áramlik a levegő és ez szelet eredményez. Nyilván másképp melegednek fel a különböző felületek a Naptól, és ez már előidézi a szél kialakulását. De valami más is kell, hogy legyen a dologban, amit nem értek, és amiről középiskolában nem tanultunk: miért nem fúj a szél egyenletes sebességgel? Miért van, hogy időnként a szél feltámad, majd kicsit enyhül vagy eláll pár másodpercre, majd újra feltámad? Ha csak simán a magas légnyomású helyről áramlana a levegő az alacsony légnyomású helyre, akkor az áramlásnak egyenletesnek kéne lennie, és mihelyt kiegyenlítődik a légnyomáskülönbség, a szél eláll. Ez lenne a logikus. De valamiért a szél nem egyenletes, időnként feltámad, időnként eláll. Miért? Talán valamiért áthelyeződnek az alacsony és/vagy a magas légnyomású helyek, vagy hirtelen kialakulnak, megszűnnek, vándorolnak? Nyilván mindenki hallotta már, amikor a szél süvít, és ez a süvítés nem egyenletes. Mi ennek az oka? Nyilván a különböző légnyomású helyek is kialakulnak valahogy, de ez ilyen gyors lenne? Miért?

Elgondolkoztam, hogy a Coriolis-erő is milyen furcsa. Tényleg igaz ez? A Föld "kiforog" a szél alól? Szerintem a Földdel együtt forognak rajta az alacsony légnyomású területek, így azok "szívják" maguk felé a szelet, attól függetlenül, hogy a Föld forog. Nyilván van a szélnek némi lendülete, de hogy az ilyen nagy legyen, hogy ilyen mértékben eltérjen a szél az eredeti céljától, szerintem furcsa. Talán nem a legjobb hasonlat a porszívó, de mégis ehhez tudnám hasonlítani. Persze a szívó ereje jóval nagyobb, mint az alacsony légnyomású területeké a Földön, de elképzelhetetlennek tartom, hogy a porszívó csöve felé haladó por "önálló életre kelljen", ha közben a porszívót kikapcsoljuk: ha hirtelen odatennénk a kezünket a cső elé, a porszem egy idő után visszaesne arrafele, ahonnan jött. Vagy pedig ha a porszívó csövét elmozdítjuk valamilyen irányba, akkor a por vagy követi ezt, megváltoztatva az irányát, vagy pedig elveszíti lendületét és megáll egy helyben, majd leesik. Ezzel szemben a szél nem arra fúj, amerre az alacsony légnyomású terület "szívja", hanem engedi, hogy ez a terület "elforogjon" a Földdel, és arra fúj tovább, ahol régebben volt ez a terület. Ha egy mozgó járműre fel akarok ugrani, akkor követem a járművet és így próbálok felugrani, nem pedig kinézem, hogy egy adott pillanatban hol van a jármű és arra a helyre megyek, nem foglalkozva azzal, hogy a jármű közben továbbment.

A szél fúj, ahová akar.

Biztos teljesen egyértelmű a válasz ezekre a kérdésekre, csak én gondolkozom furcsán.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://2257.blog.hu/api/trackback/id/tr282662021

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása